Programy školy
Základná škola s materskou školou Nová Bystrica
Školský vzdelávací program
„Cesta za poznaním“
Stupeň vzdelania: predprimárne vzdelávanie
Dĺžka dochádzky: niekoľkoročná dochádzka
Vyučovací jazyk: slovenský
Formy výchovy a vzdelávania: poldenná, celodenná
Druh školy: štátna
Názov školy: Základná škola s materskou školou Nová Bystrica
Adresa školy: Nová Bystrica 686, 023 05
IČO: 378 11 436
Riaditeľ školy: Ing. Miroslav Pavelek
Zástupca riad. školy pre materskú školu: Mgr. Jana Romaniková
Kontakty: 041/ 4397 214, 4397 409 zsmsnb@stonline.sk
web: http://zsnovabystrica.edupage.org
Zriaďovateľ: Obec Nová Bystrica
Názov: Nová Bystrica
Adresa: Nová Bystrica 657, 023 05
Kontakty: Ing. Jozef Balačin, starosta obce
Dátum prerokovania RŠ : 28.08. 2019
Dátum schválenia ŠKVP: 28.08. 2019
Dátum vydania ŠKVP: 28.08. 2019
Miesto vydania: ZŠ s MŠ Nová Bystrica, 023 05
Nová Bystrica, dňa: 28.08. 2019
OBSAH:
- Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania
- Stupeň vzdelania
- Vlastné zameranie školy
- Učebné osnovy
- Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
- Materiálno-technické a priestorové podmienky
- Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
- Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov školy
ÚVOD
Školský vzdelávací program je vypracovaný v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a s príslušným štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie v materských školách.
„Cesta za poznaním“ obsahuje hlavnú myšlienku, ktorú sme si zvolili pre výchovno-vzdelávaciu činnosť pre ďalšie roky. Prostredníctvom tejto myšlienky budeme s deťmi cestovať krajinou pohybu a zdravia, spoznávať okolitý svet, vzbudzovať záujem o prírodu, budeme spoznávať vedu, techniku, svet dopravy, dostaneme sa do sveta čísel, rozprávok a prvého písania. Preskúmame blízke okolie i prírodu, budeme viesť deti k aktívnemu pohybu a k riešeniu dopravných situácií. IKT nám pomôže pozrieť sa do sveta počítačovej techniky a interaktívnej tabule.
- VYMEDZENIE VLASTNÝCH CIEĽOV A POSLANIA VÝCHOVY A VZDELÁVANIA
Cieľom a poslaním našej materskej školy je:
- plynulo adaptovať deti na nové prostredie a na nových rovesníkov,
- osvojiť si pohybové zručnosti a schopnosti,
- podporovať rozvoj osobnosti dieťaťa,
- pripraviť dieťa prípravnými grafickými cvičeniami na písanie,
- podporovať nadobúdanie základných životných hodnôt a medziľudských vzťahov,
- motivovať k poznaniu sveta okolo seba, prírody a jej rozmanitosti,
- vzbudzovať záujem o svoje zdravie a zdravý životný štýl,
- vytvoriť prostredie, ktoré bude zdrojom úspešnosti a uspokojenia,
- primerane a postupne klásť náročnejšie úlohy na rozvoj logického myslenia,
- rozvíjať samostatné a zdravé sebavedomé dieťaťa,
- vytvárať základné predpoklady pre pokračovanie vo vzdelávaní,
- rozvíjať elementárne základy poznania života na zemi,
- vzbudzovať záujem o životné prostredie.
- STUPEŇ VZDELANIA, KTORÝ SA DOSIAHNE ABSOLVOVANÍM ŠKOLSKÉHO VZDELÁVACIEHO PROGRAMU
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Predškolské vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Predprimárne vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrenia príslušného školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku (predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov). Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré vydáva Základná škola s materskou školou Nová Bystrica.
- VLASTNÉ ZAMERANIE ŠKOLY
Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania v materskej škole je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno-citovej úrovne ako základu pre školské vzdelávanie v základnej škole a pre život v spoločnosti. U detí formujeme tvorivý životný štýl, sociálne cítenie a tradičné hodnotové orientácie. Umožňujeme deťom získať vedomosti a zručnosti vo všetkých oblastiach pričom dávame šancu každému dieťaťu, aby sa rozvíjalo podľa svojich schopností a možností a aby mu bolo umožnené zažiť úspech.
Zameranie našej MŠ sa realizuje oblasti :
Zdravie a zdravý životný štýl: viesť deti k správnemu životnému štýlu, rozvíjať pozitívny postoj ku
svojmu zdraviu, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je pohyb.
- UČEBNÉ OSNOVY
Učebnými osnovami našej materskej školy sú vzdelávacie štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí Štátneho vzdelávacieho programu. (http://www.minedu.sk/data/files/6317)
Východiská plánovania:
- plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti je rozdelené na týždenné témy,
- plánovanie výchovno -vzdelávacej činnosti prebieha písomnou formou, (týždenne) za ktoré je zodpovedná učiteľka rannej zmeny s tým, že plánuje aj popoludňajšiu vzdelávaciu aktivitu,
- do týždenných plánov učiteľka zaznamenáva: zdravotné cvičenie, hry a činnosti podľa výberu detí, výchovno – vzdelávací cieľ, výkonový štandard, dopoludňajšia vzdelávacia aktivita, pobyt vonku, popoludňajšia vzdelávacia aktivita, učebné zdroje, dátum plnenia,
- v rámci cielenej vzdelávacej aktivity zohľadňujeme možnosť voľby vzájomne kombinovať a prelínať viaceré vzdelávacie oblasti a znásobovať čas venovaný príslušnej vzdelávacej oblasti,
- do výchovno – vzdelávacích plánov aktívne zaraďujeme vlastné ciele našej MŠ, sviatky, kultúrne podujatia a významné medzinárodné dni pre našu MŠ,
- počas školských prázdnin učiteľky plánujú zväčša – hry a obľúbené činnosti detí podľa uváženia.
- SPÔSOB A PODMIENKY UKONČOVANIA VÝCHOVY A VZDELÁVANIA A VYDÁVANIE DOKLADU O ZÍSKANOM VZDELANÍ
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré vydáva Základná škola s materskou školou Nová Bystrica, pri tradičnej „rozlúčke s predškolákmi“ na konci daného školského roka. Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania materská škola odovzdá len deťom, ktorých rodičia o to písomne požiadajú.
- MATERIÁLNO-TECHNICKÉ A PRIESTOROVÉ PODMIENKY
Súčasťou materiálno-technického vybavenia materskej školy je detská a odborná literatúra, učebné pomôcky, telovýchovné náradie a náčinie, hudobné nástroje, didaktická a audiovizuálna technika, výpočtová technika. V rámci zapojenia sa do projektu sme získali interaktívnu tabuľu, notebook a farebnú tlačiareň. Dostatočné vybavenie spotrebným materiálom na výtvarné, grafomotorické, pracovné činnosti je dobrým východiskom pre kvalitné plnenie školského vzdelávacieho programu. K štandardnému a nezastupiteľnému vybaveniu patria aj hračky a nábytok pre deti (stoly, stoličky a zariadenie triedy, ležadlá), ktorý rešpektuje požiadavky (výška, veľkosť...). Priestorové a materiálne podmienky v materskej škole sú na primeranej úrovni a spĺňajú požiadavky ustanovené školským zákonom. Pri práci s deťmi sa využívajú stacionárne bicykle, kolobežky, odrážadlá, trampolína, bicykle, trojkolka, štvorkolka, šliapací traktor, cyklistické prilby, chrániče, kužele, reflexné vesty, semafory, didaktické hry na dopravnú výchovu atď., ktoré využívame v minitelocvični, v teréne okolo školy, v školskej záhrade i na neďalekej cyklotrase.
- VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA DETÍ
Diagnostika - zaznamenáva sa úroveň detských schopností, vedomostí, zručností, spôsobilostí. Vyhotovuje sa na začiatku školského roka, v priebehu školského roka a na záver školského roka. Každé dieťa má portfólio svojich prác a výrobkov, ktoré je súčasťou diagnostického procesu .
- VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ZAMESTNANCOV ŠKOLY
Vnútorná školská kontrola je vo všeobecnosti zameraná na všetkých zamestnancov a špecificky formou hospitačnej činnosti na samotnú výchovno-vzdelávaciu činnosť, ktorá zahŕňa učenie učiteliek aj učenie sa detí. Tieto dve zložky je potrebné pozorovať a hodnotiť v ich vzájomnom pôsobení. Výsledky pedagogickej práce učiteliek sa odrážajú v správaní, konaní a úrovni vedomosti, zručnosti a návykov detí a naopak. Všetci zamestnanci sú hodnotení podľa plnenia cieľových úloh a úloh z plánu práce (projektová činnosť, estetizácia prostredia, spolupráca s rodinou, ZŠ,...).
Cieľom hodnotenia školy je, aby deti, ich rodičia, pedagogická aj laická verejnosť získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako škola dosahuje ciele, ktoré si stanovila v školskom vzdelávacom programe, aká je úroveň vedomostí a spôsobilostí, ktoré žiaci získali a aká je úroveň výchovno – vzdelávacieho procesu v škole.
Hodnotenie školy zverejňujeme každoročne v „Správe o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach“ (ďalej len „správa“), ktorá obsahuje:
- údaje o počtoch detí,
- návrh organizácie školy na nasledujúci školský rok,
- výsledky výchovno – vzdelávacieho procesu,
- údaje o počtoch, kvalifikácii a ďalšom vzdelávaní zamestnancov,
- aktivity a prezentáciu školy na verejnosti,
- priestorové a materiálne podmienky školy.
Podklady pre hodnotenie školy získavame z vlastných zdrojov (prehľady a štatistiky, kontrolná činnosť, kontrola iných orgánov a pod.)
Kritériom kvality školy je pre nás spokojnosť rodičov, žiakov a učiteľov.